Už šiesty krát po sebe bol pre európske finále súťaží EMMA zvolený rakúsky Salzburg. Najlepšie autá z celej Európy a Ruska sa opäť postavili proti sebe, aby sa určili víťazi o najhlasnejšie (E-SPL), alebo najkvalitnejšie (SQ) audio v automobile. A hoci po tých rokoch v branži vás už len tak hocičo neprekvapí, začíname úplnou peckou: BMW X5 6×6! Toto sa naozaj nevidí každý deň…

Aj v tomto roku boli top dievčence od Alphardu. Dvojica Rumuniek v stánku Ground Zero má stále naše sympatie za nemiznúci úsmev počas nekonečných výstavných hodín – to jednoducho treba vedieť.

Asi najkrašie montáže výstavy. Nejde len o to efektné nasvietenie, samozrejme. Ale nápad, prevedenie a v neposlednom rade aj zvuk.

Správne zapojiť také množstvo kabeláže vyžaduje naozaj slušnú dávku vedomostí. Rovnako vetvenie zosilňovačov, ich istenie, hrúbka kabeláže… Toto je naozaj vysoká škola autohifi. A keď niečo takéto zareve na plné gule!! Fyzicky vám príde špatne. Je to fakt sila!

Súťaže prebiehajú počas celých troch dní výstavy, takže si na svoje príde každý. A nemusíte postaviť najnovší model auta. Táto stará B-čková Vectra hrala proste neuveriteľne. Porota práve počúva vzadu, niekoľko metrov za autom a verte mi – toto auto hralo úplne úžasne rock, aj elektroniku. Tak čisté a silné basy som nepočul už pekne dlhú dobu.

Tlmenie áut sa začína presadzovať stále viac. A to aj pri ľuďoch, ktorým hudba v aute nehovorí vôbec nič. Je totižto naozaj rozdiel jazdiť autom v ktorom je hluk – a autom, v ktorom si v tichosti počúvate dobrú muzičku (po 1400km ceste do Salzburgu o tom viem svoje!). A musíme na rovinu povedať – čím novšie auto, tým hlučnejšie. Šetrí sa totiž pri každej značke. Aj pri tých „prémiových“. Svoje stánky tu mal Silent Coat, CTK a po prýkrát v Salzburgu aj ruské STP.

Zaujímavým trendom bola prezentácia SQ značiek DLS a german Maestro. Obe si totiž zvolili ako show-car veľmi netradične – staré športové kupé. Šestkový bawor bol nádherný, no a tá hudba v Mercedese – to bola proste pecka. Pritom z inštalácie nebolo vidno takmer vôbec nič.

Počet vystavovateľov sa udržuje na približne rovnakom čísle, dochádza však ku ich obmene. Veľký stánok mali tradične Ground Zero,VIBE, Alphard. Pravidelne sa zúčastňujú Audiotec Fischer, Focal, German Maestro, RS Audio, ACV, Audio System, Helix/Brax, Mosconi/Gladen, Hertz/Audison, Morel, Rainbow… Silnejšie zastúpenie malo aj tlmenie: Silent Coat, CTK a STP. A niektorí boli po prvýkrát: Celsus Audio, Musway, ACV, Steg, Blam…

Myslel som si, že chodiť 20 rokov na tú istú výstavu znamená rezignáciu. Že sa človek musí unudiť k smrti. Opak je pravdou. Aj keď nič svetoborné sa už asi neudeje, to množstvo úžasných áut, kvalitného zvuku a aj stretnutí s ľuďmi z branže vás nakopne na ďalších 12 mesiacov. A ak som tvrdil, že autohifi nemá zmysel, pretože dnes už mladí ľudia nerozlíšia kvalitný zvuk od plechového z mobilu – svitá na lepšie časy! V obchodoch sa ponúkajú štuple do úší za viac ako 50€ (a to už naozaj začína slušne hrať), mobily prehrávajú FLACy v CD kvalite (teda 16bit 44.1kHz zvládne každý lepší telefón) a čoraz viac sa sa začína používať skratka Hi-Res.

Teda kvalita zvuku lepšia než CD. Už FLAC ktorý je v CD kvalite hrá v aute úplne inak, než MP3-jka. Donedávna by som tvrdil, že to v aute nemáte šancu počuť. Opak je pravdou! Práve v aute, keď si pustíte dobrú hudbu, počujete rozdiely v kvalite najviac. Zrejme je to tým, že počúvate near-field, teda „zblízka“. A keď si kvalitný MP3/FLAC/Hi-Res prehrávač pustíte cez AUX priamo do autorádia – ste zrazu úplne niekde inde! Fakt to stojí za to!!

predošlý ročník: EMMA European Championchips Salzburg 2017

ročník 2016: EMMA European Championchips Salzburg 2016

ročník 2015:  EMMA European Championchips Salzburg 2015

ročník 2014 : EMMA European Championchips Salzburg 2014

ročník 2013 : EMMA Championship Salzburg 21.-24.3.2013 (FOTO)  a VIDEO