Stretli sme sa s pomerne nezvyklou požiadavkou: zákazník chcel vytlmiť traktor. Trávi v ňom niekoľko hodín denne a každé, aj malé zlepšenie sa počíta. Samozrejme – obrovské sklenené plochy, mohutný dieselový motor, veľké plechy, minimálna možnosť oddelenia kabíny – zdalo sa to dosť nereálne. Zákazník však trval na svojom a rozhodne to chcel riešiť svojpomocne.

Zároveň prišla ďalšia protichodná požiadavka – musí to stáť čo najmenj peňazí. Zvolil si preto najlacnejší bitúmenasfalt: STP Anticor Light. Po vytlmení kabíny (traktor sa „rozoberá“ pomerne ľahko), sa rozhodol dať 2 vrstvy Anticor Light na seba, čo sa ukázalo ako kľúčové!

Motorový priestor sa rozhodol vytlmiť samolepiacou penou DSM od Sinus Live – tiež ako najlacnejší možný variant. Po odskúšaní hlučnosti zvolil kombináciu s hrubou akustickou penou od STP: AK15. Výsledok bol viac ako pozitívny – hluk reálne poklesol!

Aj preto sa rozhodol zatlmiť motorovú prepážku, tiež materiálom STP AK15. Túto prepážku zatlmil skutočne poctivo.

Po konzultáciách sa rozhodol ešte vytlmiť strechu – ako hlavného prenášača všetkého hluku od podvozku. Zvolil opäť akustickú penu STP AK15, samolepiacu penu od Sinus Live-DSM a ďalšiu nelepivú penu od Sinus Live – klasickú ANS. Táto kombinácia materiálov bolo skutočne to najlacnejšie z našej ponuky – a fungovala ku zákazníkovej spokojnosti.

Obetoval ešte pár eur za akustickú penu STP SPL04 a vytlmil s ňou interiér kabíny. To je všetko, čo použil. Keďže išlo o úplne nový traktor, práca bola pomerne čistá a ľahká. S realizáciou nemal najmenší problém. Podľa jeho slov je výsledok povzbudivý a určite neľutuje, že do toho šiel. Ďalší traktor by tlmil hrubším materiálom (aspoň STP Gold) a viac by sa venoval dokonalému vytlmeniu kapoty motora.

S výsledkom je však spokojný a keďže v traktore trávi množstvo pracovného času, do stropu zabudoval aj autorádio a 16cm koaxiálne reproduktory. Podľa jeho slov je teraz posluch hudby v kabíne možný a čas strávený v traktore omnoho príjemnejší…