V rakúskom Salzburgu sa tento rok konalo európske finále súťaží EMMA po 5-ty krát. Tí najlepší z najlepších, ktorí si vybojovali účasť vo finále, sa stretlo počas marcového víkendu aby si zmerali svoje sily a definitívne určili, kto postavil najhlasnejšie auto v danej kategórii (E-SPL), alebo komu to hrá v aute najkvalitnejšie (SQ).

Ako každý rok, aj tento sme „starostlivo“ vyhodnocovali súťaž o najkrajšie show-girls. V minulom roku zosadili dievčence od Alphardu dvojicu Rumuniek v stánku Ground Zero, tohto roku sa trojica štíhlych rusiek objavila pod logom Avatar. A budili zaslúženú pozornosť!

Značka Alphard budila pozornosť už minulý rok, v tomto roku to vyhrala v počte reproduktorov na jedno auto. Absolútne neuveriteľné počty komponentov zabudovaných v jednom aute. A rovnako neuveriteľný bol aj zvuk!

Takisto Ground Zero v tomto roku prinieslo autá, v ktorých aparatúra stála desiatky tisíc eur. Následný zvukový súboj medzi touto štvoricou áut, za tanečnej asistencie dievčat od Digital Audio je asi mojim top zážitkom tohtoročnej EMMY. Tlak, ktorý tieto autá dokážu pri basoch vyvolať je neuveriteľný!

Okrem GZ sa samozrejme objavili aj ďalšie značky, veľký stánok mal tradične VIBE, Audiotec Fischer a spomínaný Alphard/Avatar. V tých menších sme videli Focal, German Maestro, RS Audio, ACV, Audio System, Helix/Brax, Mosconi/Gladen, Rainbow… Tradičný stánok slovenských Il Trade chýbal po prvýkrát. Prekvapujúci bol návrat značiek Clarion, JVC/Kenwood, Pioneer a Zenec, ktorí predstavili kompletnú novú ponuku svojich autorádií. A rovnako prekvapujúci bol stánok tlmiacich materiálov CTK, ktorí predstavili serióznu ponuku materiálov a video priamo z vlastnej fabriky, kde bitúmenasfalty vyrábajú.

Tlmenie áut je téma, ktorú riešia všetci. A to aj tí, ktorí počúvajú hudbu v slúchadlách z mobilu. Hluk v aute proste unavuje každého. Silent Coat prišiel opäť s prezentačným autom a musím po pár rokoch tlmenia priznať, že akustické peny od nich, sú to najlepšie, čo poznám. A hoci aj tie konkurenčné „karimatky a vajíčkové profily“ vyzerajú rovnako, rozhodne netlmia a nevydržia toľko, čo práve materiály od SC. Známe STP je síce takisto účinné, ale niektoré typy pien im chýbajú. V tomto roku však má prísť ku kompletnej obmene, tak uvidíme, s čím nás STP prekvapí…

Úroveň montáží je stále neuveriteľne vysoká. A hoci sa nájdu šialenosti typu ruskej Toyoty (obrázok vyššie), ktorá bola kompletne olepená zvonku, boli montáže, ktoré zaujali svojou prepracovanosťou a netradičnými nápadmi. Posúďte sami – jeden obrázok = 1000 slov…

Ground Zero organizovalo stretnutie pre všetkých svojich distrubútorov z celého sveta a rozdávalo ocenenia. Na fotke hore majiteľ česko-slovenského zastúpenia (Autodax) preberá cenu od majiteľa firmy Ground Zero, p.Karl Lautnera, za 16-ročnú dobrú spoluprácu. Priamo za nimi je trojica High-End reproduktorov, ktoré vlastne Ground Zero nebude vyrábať, vyrobilo pár kusov pre zákazníkov z Číny, Singapuru a Hong-Kongu. Ak by však predsa len mal niekto záujem, prvé zľava stoja 15 000 €za pár. Kus váži 100kg a napriek mojej skepse ku takýmto „veciam“, hralo to prekvapivo dobre aj v konferenčnej hale s príšernou akustikou. Klobúk dolu.

Na záver som si nechal najväčšiu šialenosť tohtoročnej EMMY – auto s komponentami Ground Zero v dvojkovej Octavii kombi. V živote som nič podobné nevidel a to chodím na takéto výstavy od roku 1999. Čo je natrieskané v tomto aute – to hlava neberie… A pecka na záver – ide o české auto! Určite o ňom prinesieme samostatný materiál.

Každoročná návšteva EMMA finále je niečo, čo vás nabije pozitívnou energiou na ďalších 12 mesiacov. Pochopíte, že svet sa točí ďalej aj bez debilít, ktorými nás kŕmia v správach. A tak odporúčam niečo, čo som si vyskúšal osobne – vypite TV a pustite si dobrú hudbu. V aute, v bare, s kamošmi, s priateľkou, alebo sami z mobilu (s kvalitnými slúchadlami). Svet je omnoho krajšie miesto, ako to na prvý pohľad vyzerá…