Odhlučnenie a izolácia podlahy a kufra Touranu

Na podlahu Touranu sme použili ako prvú vrstvu tlmiaci materiál Evotec 2.4. Tento izolačný materiál o hrúbke 2,4mm ma vysokú účinnosť pohlcovania rezonancii a schopnosť najlepšie potlačiť nízke frekvencia vďaka aj hrúbke ALU folie, ktorá je dvojnásobná voči bežne predávaných ALU-butyl kaučukovým materiálom.

Ako druha vrstva odhlučnenia a tlmenia bol použitý sendvičový izolačný materiál STP LAVA, ktorý sa skladá z materiálu STP Black Ton a STP Noise Block. Black Ton je materiál, ktorý ma schopnosť najúčinnejšie odhlučniť cele frekvenčné pásmo. Izolačný materiál STP Noise Block, ktorý sa používa ako tretia vrstva prémiového odhlučnenia. Výhodou materiálu STP LAVA je časová úspora vďaka inštalovaniu dvoch materiálov (v jednom) súčasne a zároveň sa eliminujú vzduchové bubliny.

Odhlučnenie dutín auta

STP Acoustic Block  –  materiál pohlcujúci hluk a rezonancie s najvyššou účinnosťou , ako je problém pazvukov v aute, rozvibrovanie plastov napr. okolo elektrického sťahovania okien, ktorý nastáva pri výmene pôvodných reproduktorov za výkonnejšie. Jeho najväčšou výhodou je stlačiteľnosť na menej ako 5% svojho objemu a následne vrátenie do pôvodného objemu pokiaľ mu to priestor – dutina dovolí. Aktuálne neexistuje materiál s podobnými vlastnosťami a účinnosťou pri odhlučnení.

Tlmenie dverí auta

Tlmenie a odhlučnenie dverí je pri výmene reproduktorov nutnosťou, ktorá zlepší reprodukciu – spevní stredobasy a celkovo je hudba precíznejšia. Zároveň dvere lepšie izolujú hluk a zimu / teplo zvonku.

Ako prvú vrstvu sme použili tlmiaci materiál STP BLACK GOLD, ktorý má optimálnu hrúbku, vysokú pružnosť a elasticitu materiálu. Skvele sa s ním pracuje a pri dobrom odmastení podkladu drží absolútne perfektne na podklade.

Nasledoval Evotec Neoprene 6 – najuniverzálnejší vodeodolný termo-akustický materiál. Poslednou špecialitou je materiál EVOTEC Absorber 15 Wave – izolačný materiál s vynikajúcimi absorpčnými vlastnosťami pre zvuk a hluk v aute.

Aké reproduktory do VW Touran?

My sme namiesto pôvodných reproduktorov vybrali dopredu aj dozadu kvalitné 16,5cm komponentné reproduktory Ground Zero GZTC 165.2X, ktoré sa naozaj nedajú porovnať s OEM reproduktormi. Či si pustíte rock, rap, klasiku – basy, vokály, či slová v rádiu znejú niekoľkonásobne lepšie, reálnejšie. Basy sú konečne počuť, sú rýchle a precízne a výšky nie su uškrečané ale jemné. Celý priestor auta je skvele vyplnený zvukom, až do tej miery, že si poviete – to som si nemyslel, že v aute to môže znieť tak dobre. Verte nám, v aute si to navyše môžete pustiť naozaj nahlas a nikto Vás nebude rušiť!

Záver

Po nahodení tapacíru a poskladaní celého interiéru sme sa previezli. Výsledok prevýšil očakávania majiteľa auta, ktoré je výrazne tichšie a zároveň hudba v aute znie oveľa lepšie ako doteraz. Slovami majiteľa – „konečne si naplno vychutnám muziku pri ceste do práce“. Niet, čo dodať. Ehm, teda ešte subwoofer – určite sa pánko ešte vráti…

Ak máte záujem o odhlučnenie, vytlmenie a zapojenie autohifi – naše montážne stredisko autohifi v Poprade je Vám k dispozícii.