Odborná porota zložená zo zástupcov vyše 50 odborných časopisov rozhodovala o najlepších produktoch elektroniky po 34.krát. V tomto roku po prvýkrát v histórii malo zastúpenie aj Slovensko: časopis TOUCHIT. Naša gratulácia patrí najmä jeho šéfredaktorovi, ktorým je Ondrej Macko. Kategórie boli nasledovné: Hi-Fi, Home Theatre Display&Video, Photo, Home Theatre Audio, Mobile Devices a In-Car Electronics. My vám predstavíme víťazov kategórie – In-Car Electronics, alebo jednoducho, po našom: „auto-hifi“.

European in-car HIGH-END component 2016-17: GROUND ZERO GZPA Reference 4PURE

Značka Ground Zero získala EISA ocenenie v najprestížnejšej kategórii už po švrtýkrát (!) za sebou a definitívne ukázala, že nie je len SPL „tlakárska“ záležitosť. Po minuloročnom víťazstve v tej istej kategórii High-End s basákom GZPW Reference 250, rok predtým s reproduktormi (GZPC 163SQ-LTD) a pred 4 rokmi so zosilňovačom (GZPA Reference 2T) definitívne potvrdila, že patrí na úplnú svetovú High-End špičku v oblasti caraudia. Ďalšou perlou v High End zostave je referenčný zosilňovač v triede A: GZPA Reference 4PURE. 4-kanálový zosilňovač je stabilný do 1Ohm, má symetrickú dual-mono konštrukciu s oddeleným napájaním. Ródiové rca konektory, biele LED, SANKEN tranzistory, Mundorf kapacitory, ALPS potenciometre – všetko veci, pri ktorých jasá srdce high-endistu… Údaje ako 4x150W@4ohm, 4x425W@1ohm alebo 2x1000W@2ohm sú už nepodstatné…

European in-car subwoofer 2016-2017: Hertz Mille Legend ML 2500.3

Hertz prebral štafetu po inej legende – Focal. Rovnako ako minulý rok, aj teraz vyhral subwoofer s rozmerom 10″/25cm. Je to ideálna veľkost pre silné, ale zároveň rýchle a presné basy! Príkon 700W (1400RMS peak), impedancia 4Ohmy a iba jedna cievka! Citlivosť 88dB, 100mm cievka. Magnet z neodymia (ľahký, ale extrémne účinný). Membrána je papierová, vystužená minerálnymi vláknami, opäť pre pevnosť, zároveň však ľahkosť a rýchlosť.

European in-car processor 2016-2017: Audison bit One HD

Audison vyrába DSP procesory už pár rokov, takže dobre vie, čo robí. Použil poslednú generáciu rýchlych 450MHz/32bit procesorov, ktoré vzorkujú až do frekvencie 96kHz. K dispozícii máte 12 samostatných kanálov pre 4 rôzne typy signálu (amplied, pre-amplied, toslink optical) a až 6 rôznych zdrojov. Výstupov je 13. Ovládanie pomocou externého displeju a samozrejme nastavovanie na displeji laptopu. Kto vie, čo robí, ten si vyladí signál k dokonalosti.

European in-car HD player 2016-2017: SONY RSX-GS9

O značke Sony sme už dávno nepočuli nič pozitívne, preto je toto ocenenie prekvapením. Rovnako aj použité technológie. MP3 je štandard, ale prehrávanie formátov DSD, FLAC, ALAC (a rovnako AAC, WMA, AIFF…) a prevzorkovávanie až na 24-bitov pomocou DSEE HX konvertorov – to je už iná káva. Prístroj má Bluetooth, USB a komunikuje s firemnými Sony telefónmi. No, za 1500 dolárov by to naozaj malo byť niečo extra.

European in-car innovation 2016-2017: CLARION Full Digital Sound

Kategória naj reproduktory bola tento rok „vynechaná“, pretože riešenie od Clarionu si zaslúži názov „inovácia“. Takže ide o „prvý FULL digitálny zvuk“ 🙂 Clarion ide na to naozaj zaujímavou cestou: Z3 je digitálny procesor + pár 1″ výškových repro + malý ovládač. Z7 je pár 17cm digitálnych reproduktorov so zabudovanými digitálnymi zosilňovačmi (!). Nakoniec je tu Z25W – 25cm digitálny subwoofer, opäť s digitálnym zosilňovačom priamo v repráku. Získame tak prenos signálu úplne bez skreslenia. Za cenu digitálneho prepojenia komponentov (až prax ukáže ako to bude s rušením v moderných autách plných elektroniky) a samozrejme vysokej ceny. Môžete však zo Z3 vytiahnuť aj analógový signál do externých „normálnych“ zosilňovačov napr. pre zadný pár repro a bežný subwoofer (nepoužijete Z25W). Ovládanie DSP procáku je možné aj cez smartfón, alebo tablet (a z neho púšťať aj Hi-Res hudbu). Skutočne zaujímavá inovácia!

European in-car head-unit 2016-2017: KENWOOD DDX 5016DAB

Minulý rok nabúchaná 2DIN-ka so 7″ displejom a skutočne snovou výbavou, tohto roku akoby „nižší“ model s displejom 6.2″ WVGA, ale zato s najnovšími technológiami. DDX 5016DAB má zabudovaný digitálny DAB tuner (ale má aj klasické FM rádio), Bluetooth, HDMI/MHL in, iPod/iPhone/Android MSC ready, DVD mechaniku (stále väčšia vzácnosť) ktorá prehrá aj DivX, USB 2.0 ktoré prehrá aj MPEG1,2 a DivX. Poteší aj klasickou audio výbavou ako sú LP a HP filter, 3xRCA pre-out a 7-pásmový EQ s DSP. Klasických 4x50W (oceňujem, že udáva aj reálny výkon 4x22W DIN – za toto si zaslúži potlesk). Ak stále preferujete 2DIN-ku v aute, táto vám splní asi každé prianie.

European in-car smart upgrade 2016-2017: MATCH M 5DSP

No, 2x po sebe bol víťazom kategórie Alpine a zrazu značka MATCH. Tá vám mnohým asi nič nehovorí, ale keď poviem, že patrí pod Audiotec Fischer, ktorý nám priniesol Helix a BRAX, tak bude jasnejšie. V neuveriteľne malom prevedení (110x85mm) disponuje 4x60W +160W pre subwoofer. Také sú dnešné digitálne zosilňovače (a voľné normy merania). 7-kanálový DSP dokáže vyladiť aj sériové (väčšinou príšerné) reproduktory k slušnému hudobnému podaniu. Vstup je buď digitálny optický (Toslink), alebo sa napojíte priamo na reprokáble v aute (teda vysokoúrovňový – High Level vstup).

European in-car integration 2016-2017: MOSCONI GLADEN DSP 8to12 AEROSPACE

Mosconi získava EISA cenu takmer každým rokom. DSP 8to12 AEROSPACE je DSP procesor s 8 vstupmi a 12 výstupmi. Môžete si nakonfigurovať zostavu, ktorá vyhrá cenu EMMA v kategórii High-End 🙂 Osobne oceňujem 4 presety, pretože každý typ hudby vyžaduje iné naladenie a presety sú jediná možnosť ako to urobiť (popravde, malo by ich byť aspoň 10). Použité sú tie najlepšie súčiastky pre najkvalitnejší zvuk. Ovládanie pomocou appky (Android alebo BlackBerry) cez USB, alebo voliteľný Bluetooth adaptér. Pretože už len samotný popis schopností je na niekoľko strán.