Autodax sa po dlhých siedmych rokoch opäť vrátil na nitriansky autosalón. Boli sme jeho vernými fanúšikmi celých 5 rokov po sebe. Pravidelne sme na otvorenej ploche prinášali tie najlepšie značky, tie najlepšie ozvučené autá. Stáli sme sponzorsky pri zrode Rytmusovej hviezdy a jeho prvá podpisová akcia na našom stánku (tesne po vydaní prvého albumu Kontrafakt) sa stala nezabudnuteľnou!

Zlaté časy výstavníctva sa už zrejme nevrátia nikdy (hoci taká IFA Berlin, alebo MWC Barcelona by vás presvedčili o opaku), ale občas je dobré, aspoň sa o to pokúsiť. Tak, ako je tomu v CZ, tak aj na Slovensku namiesto jedného kvalitného Autosalónu (Brno, Nitra), máme dve frašky, bijúce sa o pozornosť zákazníka s prázdnymi vreckami. A pokiaľ na Nitru chodili fandovia áut už z povinnosti, do Bratislavy nechodia ani tí, ktorých autá vyložene živia. Výsledkom sú dva autosalóny, ktoré nedosahujú úrovňou ani krajskú ligu. A to bývali udalosti so svetovými premiérami!

Ale zatlačme slzu nostalgie, Nitra má stále svoje čaro, o čom vypovedá pomerne veľký počet návštevníkov vhľadom k spomínaným okolnostiam. Zatiaľ hovoríme o dvoch dňoch (píšem v piatok večer) uvidíme, či zástupy povinne nahnaných školákov nahradia počas víkendu tradičné rodinky s oteckami milujúcimi autá…

Obrovské sklamanie zažijú priaznivci Audi a BMW. Tieto značky tu nie sú. BMW vlastne akoby ani nebolo na celom Slovensku. Ale toto sú záležitosti malého trhu s priemerným platom žobráka EÚ. Rovnako sa nezúčastnili Fiat, Hyundai a Toyota. Neuvidíte ani len novú Škodu Fabia! Pozrime sa na to z tej lepšej strany. Autá sa stále predávajú, úzka skupina si dokáže kupovať aj luxusné značky a tak môžete vidieť krásne autá v stánku Jaguar (kde je mínusom absencia modelu XE). Nepochopiteľná je prezentácia KIA, kde vás do niektorých áut vôbec nevpustia. Nemyslím, že jej prémiovosť siaha tak ďaleko, aby som si nemohol sadnúť do hybridného Magentisu. Do E-klasse ma Mercedes pustil…

Kto má autá rád, ten sa na Nitru pozrieť príde, hoci sa musí dopredu pripraviť na to, že uvidí polovicu z toho, čo vidieť chcel. Napriek tomu všetkému, mám nitriansky autosalón rád. Má atmosféru, má voľné plochy, má svoju auru. Nedá sa to porovnať s bratislavským neosobným stiesneným pokusom, ktorý sa po celé roky tvári, že je na tom lepšie. Bol som na jeho poslednom ročníku, myslel som si, že som omylom vystúpil v Prešove. Bez urážky. Dúfam, že Nitra prežije naďalej. Ak áno, tak budúci rok sa pokúsime priniesť toho trochu viac. Tentokrát Vám môžeme ukázať aspoň rozobratú a vytlmenú Octaviu 3.